21:00
Lennusadam
Asukohainfo + kaart
Pilet 25/18 €
Autorid: Tatjana Kozlova-Johannes, Helena Tulve, Kärt Tõnisson, Eva Eensaar-Tootsen
Eesti Heliloojate Ansambel (kokku kutsutud spetsiaalselt selleks festivaliks): Ülo Krigul, Helena Tulve, Maria Kõrvits, Lauri Jõeleht, Andrus Kallastu, Tatjana Kozlova-Johannes
Muusikud: Anna-Liisa Eller, Merje Roomere, Kristin Kuldkepp
Koreograaf-lavastaja: Kärt Tõnisson
Lavastaja-näitleja: Eva Eensaar-Tootsen
Valguskunstnik: Oliver Kulpsoo
Tantsijad: Püha Johannese Kooli tantsuklassi lapsed (juhendaja Kärt Tõnisson)
Tatjana Kozlova-Johannes (b. 1977, Estonia)
“Lagunemise ilu” / “The Beauty of Decay” (2019, premiere)
Sügis… Viimased lehed, viimane päike enne pikka vaikust… Olgu see looduse või elu sügis, vaatame tagasi igatsuse ja nostalgiaga. Tahaksime möödunud hetki kinni hoida, kuid nad libisevad käte vahelt nagu liiv.
Sügis on otsekui meie aja metafoor. Elame tundega, et maailm meie ümber libiseb käest, transformeerub ja hävineb. Pole vahet, kas voolame selles tohutus muutuseprotsessis vastu- või pärivoolu – tajume, et voolu ennast see ei peata ja meil ei õnnestu mitte midagi alles hoida.
Ja ometi on selles kadumise tundes ka midagi väga ilusat. Nagu vana kooruva värviga seina või mahajäetud talumaja nägemises, mis tekitab ootamatult kerguse ja vabanemise tunde – need, kellele olid sein ja maja tähtsad, on läinud koos oma kiindumusega, ja keegi ei igatse enam vanu aegu tagasi. Ja sellesse surma tuleb ootamatult valu asemele valgus. Tundub, et selline kiindumuse puudumine ja kadumisega leppimine laseb meil näha lagunemises ilu ja pühadust.
“Lagunemise ilu” on kergelt lavastatud muusikaline kompositsioon, kus on tervikuks seotud heli, luule, liikumine ja valgus. Spetsiaalselt lavastuse jaoks on ellu kutsutud peamiselt heliloojatest koosnev muusikakollektiiv. Suur osa teose muusikast esitatakse nn heliobjektidel ehk mittemuusikaliseks otstarbeks loodud esemetel, nagu näiteks kristallkausid, veiniklaasid ja ehitustööristad.
Tatjana Kozlova-Johannes (1977) on saanud muusikahariduse Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus omandas muusikamagistri kraadi kompositsiooni erialal. Ta on täiendanud end Giuseppe Tartini nimelises Trieste Konservatooriumis Itaalias ja kompositsiooni meistrikursustel, sh Darmstadti uue muusika suvekursustel, kus pälvis ka Kranichsteini muusikapreemia. Ta on teinud koostööd mainekate muusikakollektiividega nagu ansambel ICTUS, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Ensemble Phoenix Basel jt. Eestis on tal eriline koostöösuhe olnud ansambliga U:, kellele on kirjutatud ka tema üks viimaseid teoseid „Nurgad”. Kozlova-Johannese viimaste aastate loomingus on olulised heliobjektid (nn mitteinstrumendid) ja neile suunatud mõtlemine (nt teosed “Betweenland”, “Ice Curves”, “Niidiotsad”, “Tule süütamine”, “Lights”).
www.soundcloud.com/tatjana-kozlova-johannes