19:00
Estonia kontserdisaal
Asukohainfo + kaart
Pilet 23/16 €
Petri Kumela (kitarr, Soome)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Külaliskontsertmeister Sandis Šteinbergs
Dirigent Olari Elts
Eino Tamberg (1930–2010, Eesti)
„Avafanfaarid“ op. 112 sümfooniaorkestrile (1975/2001)
Ho-Chi So (1994, Hongkong)
„Radio Conversation“ / „Raadiovestlus“ orkestrile ja elektroonikale (2018, Eesti esiettekanne)
Lotta Wennäkoski (1970, Soome)
„Susurrus“ kitarrile ja orkestrile (2016)
Alex Nante (1992, Argentina)
„La Pérégrination vers l’ouest“ / „Teekond läände“ orkestrile (2015)
Mayke Nas (1972, Holland)
„Down the Rabbit-Hole“ / „Küülikuaugust alla“ sümfooniaorkestrile (2012)
Ülo Krigul (1978, Eesti)
„kuskil… kõlade murdudes“ orkestrile (2019, esiettekanne)
ERSO sarja “Tulevikumuusika” neljandal kontserdil antakse üle uue heliloomingu preemia LHV Au-tasu heliloojale, kelle 2018. aastal esiettekandena kõlanud heliteos pälvib žürii tunnustuse. LHV uue heliloomingu Au-tasu väärtustab uut Eesti heliloomingut ja Eesti aktiivseid heliloojaid ning toob tähelepanu keskmesse just uue muusika, mis kõnetab ja väärib laialdast rahvusvahelist kõlapinda. Nii Eesti Heliloojate Liit kui ka Au-tasu välja pannud LHV usuvad, et eesti muusika ja siinsed heliloojad väärivad tunnustamist ning erakordsed saavutused esile tõstmist. Juba neljandat aastat antakse ühele Eesti heliloojale tähelepanuväärse uudisteose eest Au-tasu.
Petri Kumela on üks Soome mitmekülgsemaid ja nõutumaid klassikalisi kitarriste, kes tunneb end ühtviisi koduselt nii ajastu instrumentidel mängides kui ka nüüdisheliloojatega töötades. Ta on oma originaalsuse ja mitmetahulisusega ühtlasi üks rahvusvaheliselt tuntumaid Soome kitarriste. Nüüdismuusikale pühendunud kitarristina on Petri Kumela esiettekandele toonud üheksa kitarrikontserti ning arvukalt soolo- ja kammerteoseid nii Soomes kui ka mujal riikides, tema koostööpartnerite hulka kuuluvad heliloojad nagu Kalevi Aho, Paavo Korpijaakko, Olli Kortekangas, Minna Leinonen, Joachim F. W. Schneider, Poul Ruders, Riikka Talvitie, Lotta Wennäkoski ja Pehr Henrik Nordgren. Kumela oli 2013. aastal Põhjamaade muusikapäevade (Nordic Music Days) kammermuusikakontsertide kunstiline juht ning 2017. aastal sai tema juhtimisel alguse uus festival “Sound in Sipoo”. Petri Kumela senised üheksa albumit on pälvinud kriitikute heakskiidu ning ta on salvestanud palju muusikat ka Soome rahvusringhäälingule ja teistele raadio- ja televisioonikanalitele.
www.petrikumela.com/bioen
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) on vanim regulaarselt tegutsev sümfooniaorkester Eestis. Orkestri ajalugu ulatub aastasse 1926 ning sarnaselt paljude omataolistega maailmas on ERSO asutamine seotud rahvusliku ringhäälingu sünni ja arenguga. ERSO repertuaar ulatub barokkmuusikast nüüdisaja heliloominguni ja orkester on olnud peaaegu kõigi Eesti heliloojate sümfooniliste teoste esiettekandja. Alates 2010. aastast on enam kui sajaliikmelise orkestri peadirigent ja kunstiline juht Neeme Järvi, 2002. aastast on kunstiline nõustaja Paavo Järvi ning 2007. aastast peakülalisdirigent Olari Elts.
www.erso.ee
Olari Elts on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse kui omanäolise, intelligentse ja selge interpretatsioonistiiliga dirigent. Elts on Kymi Sinfoniettorketri ja kunstiline juht ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peakülalisdirigent. Aastatel 2011–2014 oli ta Helsingi Linnaorkestri peakülalisdirigent, 2006–2011 Bretagne’i Orkestri kunstiline nõustaja, 2007–2010 Šoti Kammerorkestri peakülalisdirigent ja 2001–2006 Läti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent. Elts asutas 1993. aastal nüüdismuusika koosseisu NYYD Ensemble ja oli selle kunstiline juht.
www.olarielts.com
Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja LHVga