20:30
Sakala 3
Pilet 15/10 €
AFEKT Solistid:
Sirje Aleksandra Viise (sopran, Saksamaa)
Monika Mattiesen (flööt)
Indrek Palu (elektroonika)
Leonora Palu (heliobjektid)
Simon Steen-Andersen (1976, Taani)
„Difficulties Putting It into Practice“ / „Raskused selle ellu viimisel“ kahele võimendatud esitajale (2007/2014)
Leonora Palu (heliobjektid), Monika Mattiesen (heliobjektid), Gabriela Liivamägi (video)
Gilles Gobeil (1954, Kanada)
„Sous l’écorce des pierres – promenade“ / „Kivide koore all – promenaad“ fonogrammile (2017)
Elis Hallik (1986, Eesti) / Tekst: Georg Trakl
„Doch manchmal erhellt sich die Seele, wenn sie frohe Menschen denkt, dunkelgoldene Frühlingstage“ / „Ent vahel helendab hing, kui ta mõtleb rõõmsaile inimesile, tumekuldseile kevadpäevile“ flöödile, sopranile ja elektroonikale (2019, esiettekanne)
Sirje Aleksandra Viise (sopran), Monika Mattiesen (flööt), Tammo Sumera (elektroonika)
Pei-Fen Huang (1967, Taiwan)
„Lang Lao“ neljakanalilisele fonogrammile (2018)
Toetaja: National Culture and Arts Foundation, Taiwan
Yinong Xie (1994, Hiina)
„Chaotic Particles“ / „Kaootilised osakesed“ fonogrammile (2017)
Paul Clift (1978, Austraalia) / Tekst: Jack Spicer, Heinrich von Kleist, Petrarca
„Shadow Art II“ / „Varjukunst II“ flöödile, häälele ja live-elektroonikale (2017)
Sirje Aleksandra Viise (sopran), Monika Mattiesen (flööt), Tammo Sumera (elektroonika)
Evelyn Celeste Frosini (1983, Argentina)
„Samoa“ fonogrammile (2016)
Daniel Soley (1995, Wales)
„Socialite“ videole ja elektroonikale (2016)
Eesti-Ameerika laulja, esineja ja kunstnik Sirje Aleksandra Viise on õppinud visuaalkunsti ja muusikat Indianas, New Yorgis, Bostonis ja Berliinis. Ta on spetsialiseerunud laiendatud vokaaltehnikatele, nüüdis- ja eksperimentaalmuusika esitamisele, performatiivkunstile ja skulptuurile. Oma soolokavade ja performance’itega paneb ta küsimuse alla naisesineja loomuse ja laulja rolli tänapäeva ühiskonnas. Suur osa tema loomingust on autobiograafiliste sugemetega. Sirje toob sageli esiettekandele uudisteoseid, teeb kontserdireise ning esineb nii solistina kui ka vokaalansambli PHØNIX16 liikmena. Ta on uue muusika initsiatiivi (initiative neue musik, inm) ja Berliini nüüdisaegse muusikateatri (Zeitgenössisches Musiktheater Berlin, ZMB) liige. Ta elab Berliinis.
https://sirjeviise.com
Monika Mattiesen on heliloojana keskendunud elektroakustilistele kõlaeksperimentidele ning flötistina nüüdismuusika interpreteerimisele. Tema soolokontsertidest on välja kasvanud ansambel Küberstuudio (2000), kus flötisti peaeesmärk on akustilise ja elektroonilise muusika sünteesimine teiste kunstivaldkondadega (valgus, video, maalikunst, tants, kirjandus, film). Mattiesen on Pariisis IRCAMi stuudiotes valmistanud ette seal resideerivate heliloojate (Saariaho, Manoury, Fedele, Jodlowski) teoseid. 2004. aastal IRCAM / Acanthesi meistrikursustel Metzis kandis Monika Mattiesen ette Philippe Manoury elektroakustilise suurteose „Jupiter“, kus tema muusikaline assistent oli helilooja ise. Monika Mattiesen on salvestanud ja esiettekandele toonud arvukaid spetsiaalselt temale kirjutatud uusi flööditeoseid. Ta on Tartus ja Tallinnas peetava rahvusvahelise nüüdismuusika festivali “Afekt” kunstiline juht.
Tammo Sumera on elektronmuusika lektor ja helitehnika spetsialist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning vabakutseline live-elektroonik ja helirežissöör. Ta on osalenud mitmel pool Euroopas rahvusvahelistel festivalidel auhinnatud elektronmuusika interpreedi, režissööri ja ka organisaatorina, teinud koostööd Eesti suuremate orkestrite, kuulsamate dirigentide, interpreetide ja heliloojatega.