16:00
Arvo Pärdi Keskus
Asukohainfo + kaart
Pilet 20/15 €
Naoko Kikuchi (Jaapani koto)
Kristi Mühling (Eesti kromaatiline kannel)
Märt-Matis Lill (1975, Eesti)
„April is in my mistress face“ / „Aprill on mu armastatu palgel“ kandlele ja kotole (2019, esiettekanne)
Jaapani traditsionaal
John Buckley (1951, Iirimaa)
„Alla luna“ soolokandlele (2014)
Daryl Jamieson (1980, Kanada)
„Shakkei“ kandlele ja 17keelsele kotole (2015)
Liza Lim (1966, Austraalia) / Tekst: Izumi Shikibu (974?–1034?)
„Burning House“ / „Põlev maja“ kotole ja häälele (1995)
Violeta Dinescu (1953, Rumeenia)
„Am Berge von Yoshino“ / „Yoshino mäel“ flöödile ja kotole (2017)
Jaapani koto ja eesti kannel on rahvuslikud keelpillid, mis täidavad oma maa muusikaelus sarnaseid rolle: mõlema pilli vanus ulatub tuhandete aastate taha, kuid tänapäeval arendatakse ja kasutatakse neid pille ka nüüdismuusikas. Nii koto kui ka kannel on valmistatud puidust (koto Paulownia puust, kandle kõlakaas kuusest, muud osad erinevatest puuliikidest), kandle keeled on metallist, kotol traditsiooniliselt siidist, kuid tänapäeval ka plastikust.
Koto traditsiooniline häälestus on pentatooniline. Iga keele all on liigutatav roop, mille abil saab kergesti muuta häälestust ja helikõrgusi ning mängida ka pooltoonidest väiksemaid intervalle.
Kannel on aja jooksul teinud läbi pika arengu. Algsest 5–6keelelisest pillist on kasvanud 20. sajandi keskel umbes 50 keelega kromaatiline kannel, mis võimaldab mängida peaaegu kõigis muusikastiilides.
Kristi Mühling on üks väheseid eesti kromaatilise kandle mängijaid, kes osaleb aktiivselt eri stiilides muusika esitamisel. Kristi Mühling on paljude uudisteoste tellija ja esmaesitaja nii solisti kui ka kammermuusikuna. Tänu Kristi Mühlingu panusele on eesti kromaatiline kannel jõudnud akadeemilises õppes võrdväärsena teiste instrumentide sekka. Kristi Mühling on alates asutamisest nüüdismuusikaansambli Resonabilis liige ja kuulub ka ansamblisse Una Corda.
www.kristimyhling.com
Kotomängija Naoko Kikuchi on sündinud Jaapanis Sendais. Tema repertuaari kuulub klassikalist ja nüüdismuusikat, kuid mitmekülgse muusikuna on ta osalenud kõiksugu projektides, näiteks Berliini Filharmoonikute projektis “Move the International Berlin”, kunagi Freddie Mercury ja Montserrat Caballe esitatud laulu “Barcelona” uusversioonis või Gene Colemani tummfilmimuusika salvestamisel. Kikuchi on Akitas asuva Seigeni kotokooli president, samuti Berliini Aasia Kunstiansambli (Asian Art Ensemble) ja Frankfurdi IEMA (International Ensemble Modern Academy) liige.
Koostöös Arvo Pärdi Keskusega