P, 25. aprill 2021,
19:00
Veebikontsert (Tallinn, ERRi 1. stuudio)
Ansambel U:
Tarmo Johannes – flööt
Helena Tuuling – klarnet
Taavi Kerikmäe – klaver
Vambola Krigul – löökpillid
Merje Roomere – viiul
Levi-Danel Mägila – tšello
Desoksüribonukleotiidide ilu
Madli Marje Gildemann (s 1994) – “Foen nóre” flöödile, viiulile, tšellole, klaverile ja löökpillidele (2020, esiettekanne)
Arturas Bumšteinas (s 1982, Leedu) – “Medica II” ansamblile ja lindile (2017–2021)
Linda Leimane (s 1989, Läti) – “Silhouettes. Behaviours” tšellole, löökpillidele ja klaverile (2015)
Antoine Beuger (s 1955, Holland) – “not wind, fire” flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile ja löökpillidele (2020, esiettekanne)
“Foen nóre” (“Valge maa”, 2020, esiettekanne) on tuletatud J. R. R. Tolkieni leiutatud keelest, mille tõlge on “Valge maa”. Teos on algselt inspireeritud Alina ja Czeslaw Centkiewiczi raamatust “Mees, keda kutsus meri” ning seal kirjeldatud Roald Amundseni retkest lõunapoolusele, kuid järgib antud lugu väga vabas tõlgenduses, üritades pigem luua muusikalist pilti teekonnast veel avastamata/uurimata aladele. (Madli Marje Gildemann)
“Medica” (‘meditsiini puutuv’, osa “Lyrica” projektist, 2017–2021). “Lyrica” on minu salvestusprojekt, mida alustasin mitu aastat tagasi ja kus ma palun inimesi laulda nende valikul mõne ravimi ladinakeelseid nimetusi. “Medica” põhineb valitud helisalvestistel “Lyrica” arhiivist. Muusikute ülesanne on järgida hääle meloodilist joont erinevate rühma- ja tämbrivariatsioonidega. Vokaali laulis sisse Kestutis Pleita ja ta valis välja järgmised medikamendid: nimesulidum, compositum, rutosidum, metamizolum natricum, midazolamum. (Arturas Bumšteinas)
“Silhouettes. Behaviours” (2015) on kirjutatud Toscanas Inaudita meistriklassis ja on inspireeritud Itaalia soojadest suveöödest ja küngastest. Erinevad helilised üksused, mida iseloomustavad liikumine ja isikupärane karakter, ilmuvad välja staatilisest pimedast öisest atmosfäärist. (Linda Leimane)
“not wind, fire” (“mitte tuul, tuli”) tugineb pärsia müstiku ja poeedi Rūmī (1207–1273) luuletusele “Flöödi laul”, mis on ilmunud Mahamood Jamali ingliskeelses tõlkes raamatus “Islamic Mystical Poetry” (Penguin Classics, 2009). (Antoine Beuger)
Ansambel U: on aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. Kollektiivile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita. U: on esinenud Eestis ja ka olulistel rahvusvahelistel festivalidel välismaal. U: tegeleb nii uue muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üks ansambli oluline suund on süvenemine improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisse. Mängitakse eesti muusikat ning tellitakse uudisteoseid ka välisheliloojatelt. U: turnib seekord rööbaspuudel, mille ühed otsad ulatuvad 2020. a ära jäänud Eesti Muusika Päevade kontserdi kavasse, teiselt poolt meie Balti naabrite juurde, kolmandaks jõuab festivali ülekanne ka GAS festivali publikuni Rootsis, olles osa GAS festivali Balti muusika kõrvalprogrammist. Kaksikheeliksid missugused!
Kontserdist teevad otseülekande EMP TV ja Klassikaraadio ning see jõuab Euroopa ringhäälingute liidu EBU vahendusel raadiokuulajateni mitmel pool Euroopas.