
Ansambel U: on eesti nüüdismuusika lipulaev, 2023. aastal tähistati 20. aastapäeva. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid). Kollektiivile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita. Lisaks Eestile on esinetud olulistel rahvusvahelistel festivalidel välismaal. U: tegeleb nii uue muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üks ansambli oluline suund on süvenemine improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisse. Mängitakse eesti muusikat ning tellitakse uudisteoseid ka välisheliloojatelt.
Ansamblil on ilmunud albumid “U:” (2009), “Protuberantsid” (2011) ja “Alive“ (2015). Hooajal 2013/2014, kui U: tähistas oma kümnendat tegevusaastat, sai koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga alguse loengkontsertide sari “URR”, kus tutvustati ja esitati nüüdismuusika olulisi teemasid ja heliloojaid. U: koostöö sarja tootmisel Klassikaraadioga lõppes 2025 aastal, kuulajateni toodi 45 loengkontserti.
U: on tähelepanu võitnud oma interaktiivse “Publikuorkestri” projektiga ning nüüdismuusikat ja virtuaalreaalsust siduva kontserdiga “Vaata enda ümber, vaata enda sisse”. 2022 aastal tõi U: koostöös loomingulise rühmitusega eˉlektron lavale AR-(liitreaalsus)versioonis osad Udo Kasemetsa monumentaalsest multimeedia-teosest “Timetrip to Big Bang and Back” (1992).
Muusikateatri vallas on U: korduvalt teinud koostööd rahvusvaheliselt hinnatud kontseptuaalse tantsu koreograafi Mart Kangroga. Nende koostööst on võrsunud lavastused “Mäng” (2006), “Romeo ja Julia“ (2008), “Harmoonia“ (2009/2023), samuti etendus “In the Dark“, mis valmis 2019. aasta Maailma Muusika Päevadeks (ISCM World Music Days) Kanuti Gildi SAALis. Aastatel 2018– 2020 osales U: koos mainekate nüüdismuusikaansamblitega Divertimento Ensemble (Itaalia), Cikada Ensemble (Norra) ja Taller Sonoro (Hispaania) rahvusvahelises projektis “DYCE” (“Discover Young Composers of Europe”). Jätkuprojekti “DYCE 2” lõppkontserdid toimusid 2023. aasta juunis.