“Omailm”
Balti ja Eesti Muusika Päevad
26.04.–05.05.2024 Tartus
Omailma mõtles välja baltisaksa loodusuurija Jakob von Uexküll. Uexküll oli eesti päritolu baltisaksa bioloog, kes pühendas oma elu küsimusele, kuidas loomad maailma tajuvad. Selle kirjeldamiseks võttis ta kasutusele omailma (Umwelt) mõiste. Jakob von Uexküll õppis Tartu ülikoolis zooloogiat (1884-1889) ja jätkas seejärel oma teadustööd Saksamaal Heidelbergis ja Hamburgis. Hamburgi Ülikooli zooloogiaprofessorina rajas ta loomade omailma uurimise instituudi, mille juhataja ta oli aastatel 1926-1940. 1930ndail aastail veetis ta oma suved Eestis. Jakob von Uexkülli suveresidents asus Läänemaal Puhtulaiul, tema suvemajja rajati hiljem Puhtu bioloogiajaam.
Mis on omailm?
Iga loom tajub maailma isemoodi, olenevalt sellest, kuidas on loodud tema kehaehitus ja meeleelundid. Kuigi me ei saa maailma vaadata päris lõpuni kellegi teise silmadega, on väga põnev ette kujutada, kuidas tajub ja mõistab maailma sajajalgne, rohutirts, kala või liblikas. Niiviisi jõuame oma kujutlustes uute tajuvormideni, libiseme unenäolisse maailma, mis kannab meid tunnetusliku universumi äärealadele. Ka ühe inimese sees võib olla mitu erinevat omailma, mis üksnes osaliselt kattuvad – kõrvad jutustavad meile ühest, silmad ja sõrmed aga hoopis teistsugusest maailmast.
Kuidas jutustada lugusid, mis jäävad inimkeskse ilmatunnetuse äärealadele? Kuidas rääkida keeltes, mida kõnelevad mitte-inimesed? Kas inimese ja mitte-inimese vahel saab olla ühendav sild? On see keel, muusika või hoopis mõni tundmatu tajuvorm?
Kõiki neid põnevaid küsimusi puudutavad heliloojad sel kevadel Tartus Emajõe kaldal toimuvatel Balti ja Eesti Muusika Päevadel. Tule kuulama ja saa osa kirgastavatest retkedest muusikalistesse omailmadesse!
Üritus toimub iga (oma)ilmaga!
O’Mailm on kuningas
Igaühel oma ilm.
Mõni hüüab: Omailm!
Teine jälle: Oo, maailm!
Igaühel oma ilm.
Oma silm on kuningas.
O’Mailm on kuningas!